Porady

Dziecko nie chce spać

Starasz się jak najlepiej położyć dziecko do łóżka, ale ono nadal nie śpi? Często się budzi i nie pozwala Ci zasnąć? Rodzice nierzadko poświęcają wiele czasu, mając nadzieję, że dziecko w końcu uśnie. W końcu nieprzespana noc odbije się na nich w ciągu dnia. Dowiedz się, dlaczego dziecko nie chce spać, a także co możesz zrobić, aby to zmienić.

Jak pomóc zasnąć dziecku, które nie chce spać?

Nadeszła pora spania, ale Twoje dziecko nie chce zasnąć? Chcesz pomóc mu się zrelaksować i wyciszyć – oto kilka wskazówek. Problemy z zasypianiem u niemowląt i starszych dzieci są powszechne, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co robić. Podobnie, jak często zdarzające się sytuacje ze zmiennym apetytem, kiedy dziecko nie chce jeść. Warto wiedzieć, jak się w takich przypadkach zachowywać i odnaleźć przyczyny tego stanu.

W pierwszych miesiącach życia kluczowe jest, aby rodzice byli fizycznie blisko z niemowlętami. Trzymanie i przytulanie malucha może pomóc w jego wyciszeniu i uspokojeniu. Czynności te mogą przybierać różne formy np. trzymanie oraz tulenie w trakcie karmienia, drzemki, czy coraz popularniejsze – chustowanie. To świetne rozwiązanie, gdyż dziecko jest w optymalnej pozycji, blisko Ciebie, a Twoje ręce są wolne. Możesz wykorzystać ten czas na przytulenie dziecka, aby zapewnić mu dodatkowy komfort i relaks.

Jeśli chcesz ukoić dziecko do snu, dobrym pomysłem jest delikatne skakanie na dużej piłce do ćwiczeń. Dzięki temu dziecko będzie miało trochę bujania, a jednocześnie Twoje nogi i plecy zostaną odciążone. Pomocne mogą okazać się akcesoria do spania dla dziecka np. rożek bądź śpiworek.

Jakie warunki powinny panować w sypialni dziecka, które nie chce spać?

Zarówno malutkie dziecko, jak i starsza pociecha potrzebują dobrego środowiska do spania. Sprzymierzeńcami w zasypianiu są: przyciemnienie światła w pokoju, usunięcie wszelkich urządzeń emitujących światło i odizolowanie dziecka od hałasu. Lekki szum może pomóc maleństwu zasnąć – tak jak ten, który słyszało, będąc jeszcze w Twoim brzuchu.

Istnieją wiele sposobów, aby pomóc zasnąć przedszkolakom. Są one inne niż w przypadku niemowląt. Aby ułatwić starszakowi zaśnięcie, użyj specjalnej opaski do spania. Dzięki niej stworzysz odpowiednią ciemność w każdych warunkach i pomoże to dziecku łatwiej przejść do trybu nocnego.

Ważna jest również temperatura pomieszczenia. Optymalna temperatura w domu to 20°C. Osoba, która nie jest przegrzana w nocy, lepiej śpi i uzyskuje wyższą jakość snu. Ta samo zasada dotyczy dzieci. Jeśli przegrzejesz pomieszczenie, aby uniknąć wychłodzenia, dziecko może mieć problem z zasypianiem i przespaniem nocy.

Pamiętaj, aby wyregulować temperaturę w mieszkaniu, a być może od razu zauważysz różnicę. Jeśli masz dziecko, które lubi odkrywać się podczas snu, a w domu jest chłodno, powinnaś zaopatrzyć się w śpiwór dziecięcy, który jest ciepły i miękki, a przy tym przykryje zarówno niemowlę, jak i przedszkolaka. Taki śpiwór z ciekawym wzorem z pewnością wywoła uśmiech na twarzy Twojej pociechy.

Tak jak niemowlę potrzebuje kołysanki do zasypiania, tak większe dziecko może potrzebować wypchanego przyjaciela. Pozwól, żeby samodzielnie wybrało przytulankę. Możesz także samodzielnie sprawić prezent i kupić przedszkolakowi pasującą do śpiworka pościel lub pluszaki z tym samym wzorem.

Dziecko nie chce spać – z czego może to wynikać?

Kiedy dziecko nie zasypia, a Ty odwiedzasz lekarza, który zapewnia Cię, że wszystko jest w porządku, może to wynikać ze skoku rozwojowego. Jest to naturalny etap rozwoju i wiąże się on z nabywaniem przez niemowlę coraz to nowych umiejętności. W tym czasie normalne jest, że dzieci są bardziej podatne na marudzenie, napady złości, trudności z zasypianiem i niespokojny sen. Kiedy dziecko przechodzi przez skoki rozwojowe, rodzice muszą to po prostu przeczekać, dając dziecku jak najwięcej miłości. Podczas tej fazy dziecko zazwyczaj potrzebuje więcej bliskości niż zwykle. Kiedy jej nie czuje, budzi się częściej, nawet jeśli przed skokami dobrze spało.

Ząbkowanie to także czas, kiedy dziecku trudniej zasnąć. Ból z nim związany utrudnia zasypianie, a nawet może być przyczyną nocnych przebudzeń. Tutaj z pewnością przyda się pomoc pediatry oraz zalecane środki przeciwbólowe i mające działanie miejscowo znieczulające. Etap ząbkowania u niemowląt jest trudny i na ogół przebiega fazami. Ząbkujące niemowlęta potrzebują też większej niż zazwyczaj bliskości oraz wsparcia ze strony rodziców.

Przebodźcowanie – jaki ma wpływ na sen dziecka?

Co zrobić, gdy dziecko jest nadmiernie przestymulowane? To stan, który może wystąpić, gdy układ nerwowy dziecka nie jest w stanie przetworzyć zbyt wielu bodźców. Zwykle dzieje się to po dniu pełnym nowych doświadczeń i na kilka godzin przed snem.

Istnieje wiele powodów, dla których dziecko może być nadmiernie pobudzone. Grające i świecące zabawki, imprezy rodzinne, a nawet tylko telewizor mogą być zbyt dużą stymulacją dla małych dzieci. Najlepszym sposobem na opanowanie nadpobudliwości jest ograniczenie bodźców środowiskowych, zwłaszcza wieczorem. Zaplanuj więc wizyty towarzyskie na rano, a wieczorem skup się na uspokajaniu i wyciszaniu dziecka.

Jeśli Twoje starsze dziecko ma problemy z zasypianiem, możesz mu pomóc, ograniczając dostęp do ekranów. Wyłącz telewizor, telefon komórkowy lub komputer. Zamiast tego wypełnij ten czas czytaniem książek lub graniem z nimi w gry planszowe.

Gdy Twojemu przedszkolakowi przeszkadza światło, które w nocy świeci do jego pokoju, podaruj mu opaskę do spania. Dzięki niej łatwiej będzie mu zasypiać.

Jest wiele powodów, dla których duże dziecko nie chce spać. Rodzic musi porozmawiać z pociechą i zapytać o przyczyny tego problemu. Rozwiązanie jest proste, jeśli wie się, czego dziecko potrzebuje, aby dobrze spać.

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce spać oraz budzi się w porze nocnej?

Kiedy dziecko budzi się w środku nocy, najlepiej po prostu powtórzyć niektóre z rytuałów na dobranoc. Niemowlęta po prostu chcą jeść, więc możesz po prostu nakarmić je piersią lub dać mu butelkę z mlekiem.

Jeśli Twoja pociecha nadal nie chce spać i zwykłe sztuczki, takie jak kołysanie czy bujanie nie działają, możesz spróbować się z nim pobawić. Po 20-30 minutach dziecko może zacząć mrugać i prosić o drzemkę. W nocy nie używaj zabawek – wybierz delikatne czynności, takie jak zawijanie w kocyk czy po prostu mówienie do dziecka.

Jeśli Twoje dziecko budzi się w środku nocy, to prawdopodobnie jest to tylko faza, która minie. Ale jeśli trwa to przez wiele miesięcy, porozmawiaj z lekarzem, aby wykluczyć jakiekolwiek problemy zdrowotne.

Jeśli dziecko jest na tyle duże, by samodzielnie zasnąć, prawdopodobnie obudzi cię w nocy lub przyjdzie do sypialni rodziców i powie, że nie może spać. Kiedy zaspokoisz wszystkie potrzeby związane z piciem, sikaniem i przytulaniem, a dziecko nadal jest szeroko rozbudzone, możesz zostać z nim na chwilę i poleżeć razem. Gdy dziecko po dłuższym czasie nadal nie może zasnąć, opowiedz mu bajkę lub przeczytać książkę po cichu, jedynie przy świetle lampki nocnej. Cichy głos i przyćmione światło mogą wywołać u dziecka senność, rozwiązując tym samym problem.

Kiedy dziecko cierpi z powodu słabego snu przez wiele nocy, może to wpłynąć na jego funkcjonowanie. Aby pomóc w zapewnieniu właściwej higieny snu, należy zwiększyć troskę o rutynę. Trzymanie się regularnych pór kolacji, kąpieli, czytanie książek przed snem z pewnością pomoże. Najlepiej unikać korzystania z tabletów czy smartfonów w ciągu godziny przed snem, gdyż mogą one negatywnie wpływać na zaśnięcie oraz sen dziecka.

Najważniejszy czynnik dobrego snu malucha – przytulna sypialnia

Dokładnie przyjrzyj się pokojowi, w którym śpi Twoje dziecka. Czy jest to miejsce, w którym czuje się komfortowo i bezpiecznie? Czy jego łóżko jest wystarczająco wygodne? Przyciemnij pomieszczenie. Jeśli nie możesz tego zrobić za pomocą okien, pomyśl o wyżej wcześniej miękkiej masce na oczy. Pozwól dziecku wybrać wzór na niej. Być może spodoba mu się tak bardzo, że dokupisz do kompletu pluszaka, ciepły śpiworek i inne akcesoria?

Dobry sen jest bardzo ważny dla jego zdrowego rozwoju Twojej pociechy. Zapewnij mu to, dzięki wesołym akcesoriom.

O mnie

Teksty

Cześć, jestem Marzena i uwielbiam spędzać czas z moimi pociechami! Jako mama dwójki wspaniałych dzieciaków, staram się promować zdrowy styl życia i pomagać im rozwijać dobre nawyki od małego. Chętnie podzielę się z Wami moimi doświadczeniami i spostrzeżeniami, które zebrałam przez te wszystkie lata bycia rodzicem - mam nadzieję, że znajdziecie tu dla siebie coś wartościowego! Po więcej porad parentingowych lub cukrzykowch zapraszam na [email protected]