Hipoglikemia u dzieci

2 min czytania

dziecko mierzy poziom swojego cukru

Hipoglikemia u dzieci należy do niebezpiecznych zaburzeń w obszarze gospodarki węglowodanowej. Jest dość częstą przypadłością, występującą u osób zmagających się z cukrzycą. Powoduje ją głównie niewłaściwa dieta, niektóre leki, stres oraz nadmierna aktywność fizyczna. Dowiedz się, jakie jeszcze są przyczyny, a także objawy hipoglikemii u dzieci.

Czym jest cukrzyca u dziecka?

Cukrzyca u dziecka jest chorobą powodującą, że poziom cukru we krwi jest niezrównoważony. Zarówno niskie stężenie (hipoglikemia), jak i wysoki poziom cukru we krwi (hiperglikemia) mogą być niebezpieczne.

Cukrzyca to grupa chorób cechujących się wysokim poziomem cukru we krwi. Przyczyną jest albo niedostateczne wydzielanie insuliny przez organizm, albo nieprawidłowe jej działanie. U dzieci najczęściej spotyka się głównie typ 1 (typ 2 ma związek z wiekiem, otyłością i innymi chorobami), mający podłoże genetyczne oraz autoimmunologiczne.

Cukrzyca powoduje, że organizm niszczy komórki produkujące insulinę. Leki są podawane w celu ratowania życia diabetyków, chociaż eksperci medyczni nadal nie wiedzą, jak wyleczyć tę chorobę. Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi można określić na podstawie badań. Do najczęściej występujących objawów cukrzycy zalicza się: utratę masy ciała, silne pragnienie i częste oddawanie moczu, także w porze nocnej. Powyższe objawy tyczą się młodych osób.

Jak wygląda życie dziecka chorego na cukrzycę?

Dziś medycyna może pomóc dzieciom z cukrzycą prowadzić życie tak normalne, jak ich rówieśnicy. Jednak opiekę nad dzieckiem powinien sprawować mały zespół medyczny. Oprócz lekarza, który kieruje i nadzoruje leczenie, konieczna jest współpraca z dietetykiem i psychologiem. Dziecko i jego rodzina powinni zaakceptować chorobę, a także nauczyć się jak z nią żyć.

Niezwykle istotna jest wiedza o cukrzycy i sposób radzenia sobie z problemami, jakie mogą w związku z nią wystąpić. Dzieci (uczniowie szkoły) chorujący na cukrzycę typu 1, zmagają się z wahaniami poziomu cukru we krwi, które często mają negatywny wpływ na nastrój i koncentrację. Nauczyciele powinni wiedzieć, jak zachować się w tak kryzysowej sytuacji, a także co powinno zwrócić szczególną uwagę. Dotyczy to zwłaszcza terapii, gdzie dzieci muszą wykonywać pomiary cukru we krwi, zrobić sobie zastrzyk z insulin, czy zjeść posiłek nawet podczas zajęć, czy lekcji.

Hipoglikemia u dzieci – przyczyny i objawy

Niski poziom cukru we krwi nazywa się powszechnie hipoglikemią. Przyczyny mogą obejmować spożycie pokarmu lub intensywny wysiłek fizyczny, na który dzieci nie są wystarczająco przygotowane. Ważne jest, aby jak najwcześniej rozpoznać hipoglikemię i zareagować we właściwy sposób, w zależności od stopnia hipoglikemii, która może być lekka, średnia bądź ciężka. 

Wśród objawów “niedocukrzenia” wyróżnia się:

  • wzmożoną potliwość
  • drżące ręce
  • drgawki
  • ból brzucha, głowy
  • bladość
  • uczucie zmęczenia, osłabienia
  • chwiejny nastrój
  • napady głodu
  • problem z koncentracją
  • przyspieszone bicie serca
  • zaburzenia widzenia, mówienia i logicznych wypowiedzi
  • utratę przytomności

Po sprawdzeniu glukometrem poziomu cukru we krwi dziecka z hipoglikemią lekką (50-70 mg/dl) konieczne jest szybkie podanie mu węglowodanów prostych. Doskonale sprawdzi się sok, posłodzony napój, a nawet woda z rozpuszczonym w niej cukrem. Nie należy jednak podawać słodyczy takich jak batoniki bądź cukierki, ponieważ utrudniają one wchłanianie się glukozy z przewodu pokarmowego. Jeśli po 15 min poziom glukozy we krwi nie stanowi już bezpośredniego zagrożenia i wynosi powyżej 60 mg/dl, dziecko może spożyć przekąskę, kanapkę lub nieduży posiłek.

Ze średnią hipoglikemią (30-50 mg/dl) lub ciężką (poniżej 30 mg/dl) mamy do czynienia, gdy dziecko nie jest w pełni świadome lub jest nieprzytomne. Podawanie mu słodkich płynów jest możliwe tylko wtedy, gdy mamy pewność, że może ono przełknąć picie, bez obaw duszenia się lub zadławienia.

W przypadku ciężkiego ataku hipoglikemii należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe, a także położyć dziecko na boku i wstrzyknąć glukagon. Hormon ten powoduje wzrost glukozy we krwi.